Fototyp pleti


Ľudia reagujú podľa typu pleti na slnečné žiarenie rôznym spôsobom. Pre správny kontakt so slnkom a soláriom by mal každý poznať svoj typ pleti. Na celom svete sa rozlišuje šesť druhov pleti, pričom v Európe sa vyskytujú predovšetkým štyri druhy pleti. Nepreháňať, ale opaľovať sa rozumne. Tak znie najdôležitejšie pravidlo.

Fototyp I


Charakteristika:
Koža: biela
Pehy: veľmi veľa
Vlasy: svetlé blond
Oči: modré, svetlo šedé/zelené

Reakcia na slnko:
Úpal: vždy ťažký, bolestivý
Opálenie: žiadne, len začervenanie, koža sa lúpe
Vlastná ochrana na slnku: 5 až 10 minút

Fototyp II

Charakteristika:
Koža: svetlo béžová
Pehy: niekoľko
Vlasy: blond až hnedé
Oči: modré, zelené, šedé

Reakcia na slnko:
Úpal: často, ťažký, bolestivý
Opálenie: málo, len začervenanie, kože sa lúpe
Vlastná ochrana na slnku: 10 až 20 minút

Fototyp III

Charakteristika:
Koža: béžová, svetlo hnedá
Pehy: málo
Vlasy: tmavo plavé, hnedé
Oči: zelené, hnedé

Reakcia na slnko:
Úpal: zriedka, mierny
Opálenie: priemerné
Vlastná ochrana na slnku: 20 až 30 minút

Fototyp IV

Charakteristika:
Koža: svetlo hnedá
Pehy: žiadne
Vlasy: tmavo hnedé
Oči: tmavé

Reakcia na slnko:
Úpal: takmer nikdy
Opálenie: rýchle a hlboké
Vlastná ochrana na slnku: 40 minút

FOTOTYP I

Pre ľudí tohto typu pleti je opaľovanie väčšinou problémom. Môžu si však v soláriu aspoň čiastočne vytvoriť prirodzenú ochranu pokožky pred spálením. Je potrebné používať výhradne špeciálne šetrné soláriá (100 wattová technológia) a to v minimálnych dávkach. Aj keď nikdy nedosiahnete odtieň pleti ako ostatné fototypy vytvoríte si základ, ktorý vás bude chrániť pred priamym slnkom. Nezabúdajte používať kvalitnú solárnu kozmetiku pre maximálnu ochranu pokožky.

FOTOTYP II

Ľudia tohto typu pleti majú pokožku citlivú, ale pokiaľ k opaľovaniu pristupujú zodpovedne, môžu i v soláriu dosiahnuť žiadaného bronzového vzhľadu pleti. Prvá opaľovacia dávka by nemala presiahnuť 10 minút v soláriu nižšieho výkonu a mali by mať 48 hodinovú pauza pred ďalším vstupom. Ďalšie opaľovanie by malo byť opäť 10 minút a potom je možné dávky pomaly zvyšovať, podľa jednotlivých reakcií a doporučenia personálu Evelyn style profesional. V podstate pre citlivú pokožku platia menšie počiatočné opaľovacie dávky (10 - 15 min.) na výkonne slabších soláriách, turbosolárium využívať skôr výnimočne, k účelovému získaniu tmavšieho odtieňu. Medzi jednotlivými návštevami je vhodné dodržovať niekoľko týždenných prestávok (2 až 3 krát týždenne). Nezabúdajte používať kvalitnú solárnu kozmetiku pre maximálnu ochranu pokožky.

FOTOTYP III

Ľudia tohto typu pleti nemajú obyčajne s opaľovaním problémy. Pokiaľ neprekročia opaľovací limit, ich pokožka spravidla ani nezačervená, naopak postupne zhnedne. Prvá opaľovacia dávka by však mala i u tohto typu pleti byť minimálna (pomalšie opaľovanie je aj trvalejšie). Za dva dni (nutné pre regeneráciu pokožky) je možné opäť túto dávku zopakovať a nasledujúcu návštevu doporučujeme 2 až 3 krát do týždňa. Je vhodné ich uskutočňovať ešte na výkonne slabších soláriách (poprípade na silnejších so skráteným opaľovacím časom) a po zhnednutí pokožky môžete prejsť k turbosoláriu. Nezabúdajte používať kvalitnú solárnu kozmetiku pre dosiahnutie a udržanie maximálneho zafarbenia pokožky.

FOTOTYP IV

Ľudia tohto typu pleti sa opaľujú okamžite dohneda. Prvá opaľovacia dávka môže byť 15 minút na výkonne slabších soláriách, alebo na turbosoláriu s nižším výkonom. Následne doporučujeme 48 hodinovú pauza na regeneráciu pokožky a dávky môžete opakovať. Potom návštevy opakujte 2 až 3 krát týždenne. Nezabúdajte používať kvalitnú solárnu kozmetiku pre dosiahnutie a udržanie maximálneho zafarbenia pokožky. Solárna kozmetika